Tato stránka používá cookies. Tyto soubory jsou používány výhradně k anonymnímu sledování návštěvnosti webu.
I
N
F
O

Nejčastější otázky a odpovědi k povodním v září 2024

Jak bude u nás? Bude taky vydatně pršet?

V případě rizikových srážek vydává ČHMÚ výstražné informace. Najdete je na našich sociálních sítích, v mobilní aplikaci ČHMÚ nebo na našem webu.

Dále meteorologové několikrát denně aktualizují textové předpovědi nejen pro celé Česko, ale i podrobnější předpovědi pro kraje. Nespoléhejte na mobilní aplikace, které ukazují pouze jeden z možných scénářů vývoje. Vždy dejte přednost textové předpovědi, která zohledňuje celkový kontext a míru nejistoty.

Budou u nás povodně?

Sledujte výstražný web ČHMÚ, kde zjistíte, zda ve Vaší oblasti hrozí nebezpečí. Údaje o výstraze najdete i v mobilní aplikaci ČHMÚ, na sociálních sítích ČHMÚ nebo v médiích.

V aplikaci ČHMÚ+ můžete sledovat stav vodních toků ve Vašem okolí a riziko povodní.

Při riziku povodní aktualizujeme několikrát denně také hydrologické předpovědi.

Hydrologická situace a předpověď (předpověď je k dispozici u profilů označených čtverečkem) na https://hydro.chmi.cz.

Aktuální hydrologická data z ČHMÚ najdete také na serveru mapy.cz.

Kde najít aktuální informace z ČHMÚ?

Klíčovým místem je portál Hlásné a předpovědní povodňové služby (HPPS). Zde najdete veškeré informace o aktuálních stavech na řekách, dosažených povodňových stupních nebo předpovědi pro vybrané měřicí profily.

Dodatečné informace, např. komentáře a analýzy odborníků, sdílíme s veřejností na sociálních sítích. (Bohužel zde nestíháme odpovídat na individuální dotazy, protože naši odborníci teď musí především poskytovat veškeré informace a předpovědi integrovanému záchrannému systému, povodňovým komisím a médiím. Takhle totiž udělají maximum pro Vaši ochranu i pro ochranu všech obyvatel ČR.)

Dále Vám doporučujeme sledovat informace v mobilních aplikacích ČHMÚ a ČHMÚ+, v médiích a také na našem výstražném a hydrologickém webu.

Proč ČHMÚ nestíhá reagovat na můj dotaz?

Během příprav na povodňové stavy a v průběhu povodní jsme velmi vytížení. Pro zajištění bezpečnosti potřebují naši odborníci věnovat aktuálně veškerý čas vyhodnocování situace a součinnosti s integrovaným záchranným systémem a povodňovými komisemi. Jsme v těsném kontaktu s médii a snažíme se také maximum informací sami zveřejňovat.

Pro rychlé získání informací použijte primárně média, výstražný web a předpovědi meteorologů.

Vhodným zdrojem informací jsou i sociální sítě ČHMÚ a mobilní aplikace ČHMÚ a ČHMÚ+.

Informace o situaci mají také zastupitelé místních samospráv, kteří podnikají potřebné kroky pro ochranu obyvatel a majetku. Pracují s informacemi od povodňové komise, kde je i ČHMÚ a předává komisi nejaktuálnější data.

Zde jsou odkazy na nejdůležitější informace od nás.

Proč není bezpečné vjíždět na zaplavené silnice?

Voda může poškodit komunikaci, přes kterou se chystáte projet, nebo je hlubší, než Vaše auto zvládne projet. Je zde velké riziko, že ve vzniklé laguně uvíznete, a kromě poškození auta hrozí velké riziko i přímo Vám.

Pořádáme venkovní akci, je dobré od ní upustit? Kde získat informace pro rozhodnutí?

Stupeň rizika zjistíte na výstražném webu ČHMÚ. Pro podrobnosti o průběhu počasí sledujte textové předpovědi meteorologů pro váš kraj. Informace o očekávaném průběhu situace mají také starostové jednotlivých obcí nebo zástupci ORP a krajů. V oblastech, pro které je vydána výstraha na extrémní srážky či povodně, doporučujeme postupovat obezřetně a preventivně spíše počítat s potenciálně nepříznivým vývojem, tedy podnikat pouze neodkladné akce.

Co dělá ČHMÚ pro odvrácení rizik?

Nepřetržitě sledujeme situaci a průběžně aktualizujeme výstražné informace a meteorologické i hydrologické výstrahy. Reagujeme na dotazy médií a poskytujeme analýzy pro povodňové komise a krizové štáby. Naším cílem je včas a přesně informovat o situaci, tak aby bylo možné se na ni včas připravit a podniknout maximum pro ochranu životů, zdraví a majetku obyvatel ČR.