Tabulka - nápověda
Nápověda
Řazení
Hodnoty v tabulce je možné řadit a to buď vzestupně nebo sestupně. Pro řazení klikněte do záhlaví vybraného sloupce. Prvním kliknutím se řádky v tabulce seřadí vzestupně podle sloupce, jehož záhlaví bylo kliknuto. Dalším kliknutím do záhlaví stejného sloupce docílíte sestupného řazení.
V případě sloupců s textem je řazení abecední, u numerických sloupců podle číselných hodnot.
Filtrování a hledání
Pod záhlavím každého sloupce je dynamické textové pole, do kterého je možné psát. Pokud hledáte konkrétní hodnotu stačí ji zapsat do pole. Hledání probíhá v celém výrazu, tzn. lze psát pouze dílčí části výrazu. Například hodnotu "Brno-Dětská nemocnice" je možné najít tak, že zadáme pouze "nemocnice", což najde všechny řádky, kde v daném sloupci je v buňce text obsahující "nemocnice". Stejně tak například zadáním "Brno" do sloupce názvu stanice/lokality najdeme všechny stanice/lokality v Brně.
U číselných sloupců je možné hledat podobně, jako je tomu u sloupců textových, tedy např. zadáním "44" najdeme všechny sloupce, kde číselná hodnota obsahuje "44" (a to teoreticky třeba i jako desetinné místo, tzn. výsledkem by mohlo být např. 44.3 i 6.44).
Filtry je možné vzájemně kombinovat, tzn. je možné filtrovat jeden sloupec např. podle číselné hodnoty a ve vyfiltrovaných řádcích dále filtrovat podle jiného sloupce.
Je však možné řádky filtrovat i na základě logických matematických operací. Přehled možných operací najdete níže, a to včetně příkladů.
-
"" - najde pouze přesné shody
"Brno" najde všechny řádky, kde hodnota v daném sloupci je rovna slovu "Brno". V tomto případě by výraz bez uvozovek našel všechny výrazy obsahující Brno (Brno-město, Brno-Zvonařka apod.). S uvozovkami jsou hledány pouze řádky, kde je hodnota sloupce rovna přesně "Brno" bez dalších znaků.
-
< - najde hodnoty menší než X
<60 najde všechny řádky, kde hodnota v daném sloupci je číslo menší než 60. Teoreticky je toto možné použít i pro textové sloupce, kde například <P najde všechny řádky, kde daný výraz ve sloupci začíná na písmeno, které je v abecedě před písmenem P.
-
> - najde hodnoty větší než X
>50 najde všechny řádky, kde hodnota v daném sloupci je číslo větší než 50. Teoreticky je toto možné použít i pro textové sloupce, kde například >P najde všechny řádky, kde daný výraz ve sloupci začíná na písmeno, které je v abecedě po písmenu P.
-
<= - najde hodnoty menší než nebo rovny X
<=30 najde všechny řádky, kde hodnota v daném sloupci je číslo menší nebo rovno 30
-
>= - najde hodnoty větší než X
>=40 najde všechny řádky, kde hodnota v daném sloupci je číslo větší nebo rovno 40
-
! - najde všechny hodnoty, které neodpovídají X
!6 najde všechny řádky, kde hodnota v daném sloupci neobsahuje číslo 6 (toto zahrnuje např. 66, 64, 36 nebo 2.6). Lze použít i pro filtraci textu. Například !Praha vyfiltruje všechny řádky, které neobsahují slovo Praha.
-
&& (nebo slovo AND) - umožňuje kombinovat více podmínek
>50 && <=70 (nebo >50 AND <=70) najde všechny řádky, kde hodnota v daném sloupci je číslo větší než 50 a menší nebo rovno 70.
-
|| (nebo slovo OR) - umožňuje kombinovat více podmínek
<50 || >=70 (nebo <50 OR >=70) najde všechny řádky, kde hodnota v daném sloupci je číslo menší než 50 a větší nebo rovno 70.
-
- (nebo slovo to) - zkrácený zápis pro filtrování od - do (včetně obou okrajových hodnot). Pozor, mezi znakem - či TO musí být po obou stranách mezery.
50 - 70 (nebo 50 to 70) najde všechny řádky, kde hodnota v daném sloupci je číslo mezi 50 a 70 včetně čísel 50 a 70.
-
? - otazník představuje "divokou kartu" zastupující jakýkoliv jeden znak.
B/?/R najde všechny řádky, kde hodnota v daném sloupci je např. B/U/R, B/R/R nebo B/S/R. Lze použít i pro číselné hodnoty, kde ? zastoupí libovolnou jednu číslici.
-
* - asterix (hvězdička) představuje "divokou kartu" zastupující jakýkoliv znak nebo sadu znaků.
T*A najde všechny řádky, kde hodnota v daném sloupci obsahuje T a následně určitý počet znaků a písmeno A, tedy např. TCTNA, TOPOA či TBRMA, ale také třeba ULTTA, kde se rovněž vyskytuje kombinace T a A a mezi nimi jeden či více znaků.
-
^ - značí, že následný znak musí být počátečním znakem
^T*A najde všechny řádky, kde hodnota v daném sloupci obsahuje T a následně určitý počet znaků a písmeno A, tedy např. TCTNA, TOPOA či TBRMA, v tomto případě však již ULTTA nepřipadá v úvahu, protože řetězec nezačíná na T.
-
$ - značí, že předcházející znak musí být posledním znakem
*š$ najde všechny řádky, kde hodnota v daném sloupci obsahuje řetězec znaků (nula či více), kde je však š posledním znakem řetězce. Pokud bychom použili pouze *š jsou možným výstupem řetězce jako Český Těšín, Šumperk či Aš. U filtru *š$ však připadá v úvahu pouze Aš.
-
~ - tilda provede tzv. neurčité hledání (přibližná shoda, fuzzy search) a najde veškeré výrazy, kde se dané znaky vyskytují v tomto pořadí
~brs najde všechny řádky, kde hodnota v daném sloupci obsahuje po sobě jdoucí znaky b, r a s a to s možností jiných znaků mezi nimi. Výsledkem takového hledání jsou výrazy jako Brno-Svatoplukova, Beroun-sever atd.